Son dakika haberi bulunmamaktad?r.   İletişim    Pınarbaşı    Şehitlerimiz    Tarihi    Telefon Rehberi  
Anasayfa | Resimler | Videolar | Haber Arsivi Pinarbasi Belediye Okulumuz

Çarıksaraylar Neden Nüfus Kaybediyor

Çarıksaraylar Neden Nüfus Kaybediyor

Kategori  Kategori : GENEL
Yorumlar  Yorum Saysı : 2
Okunma  Okunma Sayısı : 844
Tarih  Eklenme Tarihi : 20 Aral?k 2013, 14:52

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hükümet, acilen köye dönüş yasası çıkartmalı, ya da köye dönüşü cazip hale getirmeli, aksi halde 30 yıl sonra köyde yaşayan bir kişiyi bile göremezsiniz!.. Peki köyler boşalırsa nolur!. Bunu düşünmek bile istemiyorum. Zira şehirde yaşayanlar aç kalır. 

Son nüfus sayımı sonuçları medyada yer aldı. Köyden kente bir göç söz konusu. Isparta’nın genel nüfusu düşerken, merkez nüfusu artıyor, ilçe ve beldelerin nüfusu ise süratli bir şekilde düşüyor.

Umarım son nüfus sayımı sonuçları yetkililerin dikkatini çekmiş ve bu sonuçları analiz etme imkanı bulmuştur.

  Türkiye’nin son nüfus sayımında köyden şehire artan nüfusun bana göre başlıca sebepleri şunlardır diye düşünüyorum:

  - Tarım ürünleri para etmiyor, üretici maliyetlerini karşılamakta zorluk çekiyor.

 - Tarımdan para kazananlar, askari ücretin çok altında olan kazancı ile çocuklarına gelecek kurmakta zorlanıyor, tarım sigortasını bile yatırmakta zorluk çekiyor.

 - Türkiye nüfusu sürekli artıyor. Tarım arazileri köy, kasaba ve ilçelerde de konuta dönüştürüldüğü için tarımla uğraşanların gelirleride düşmüş oldu.

 - Tarımla uğraşan ailenin çocukları baba mesleği yerine başka mesleklere yönelip köyden göç etmesi ile nüfus düşüyor.

 - Köy ve kasabalarda ilköğretim okullarının dışında eğitim kurumlarının olmaması, lise ve üniversite eğitimi alan gençlerin eğitimlerini tamamladıktan sonra köye dönmemeleride en büyük etken.

 - Köy, kasaba ve ilçelerde kamu kurumlarının yetersiz olması, iş sahalarının olmaması, sağlık, eğitim, sosyal ve kültürel etkinliklerin yetersizliği, genç nüfusu bu imkanlardan yararlanabilecekleri şehirlere yönlendiriyor.

 Şimdi size kendi memleketimden gerçek ama çarpıcı bir örnek vererek, köyden kente göçün, nüfusun azalmasının sebeplerini en bariz şekilde gözler önüne sereceğim.

Ş.Karaağaç ilçesine bağlı Çarıksaraylar kasabası nüfusuna kayıtlı bir ailenin 6 çocuğundan birisiyim.

1954 yılında belediyelik olarak bugünlere gelen Ç.Saraylar kasabasının son 20 yıllık nüfus artışını diyemiyorum, nüfusunun nasıl düştüğünü anlatacağım.

7 mahalleden oluşan kasabanın nüfusu 7 bin lerden son nüfus sayımına göre 2.600 civarına düşmesi en bariz bir örnek olsa gerek.

  6 evladı ile birlikte aile nüfusu 40 olan baba ve annenin dışında hiçbir aile ferdinin yaşamadığı çarıksarayların gerçek nüfusunun dünya genelinde 60 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Peki 60 bin Ç.Saraylının yaşadığı dünya genelinde kasabada yaşayanların sayısının 2.600 olmasının tek izahı olsa gerek o da istikbalin köy ve kasabada olmadığı, tüm imkanları ile istikbalin ve yaşam koşullarının şehirlerde olduğu aşikar.

 Ç.Saraylar kasabasında benim çocukluk yıllarımda mahallemiz çıvıl çıvıldı, her evin bacası tüter, biz çocuklar mahallede top oynayacak yer bulamazdık.

Bugün geldiğimiz nokta ise gerçekten ürkütücü. Benim çocukluğumdaki o cıvıl cıvıl mahallemizde in cin top atıyor. Birçok evin bacasından duman tütmüyor, birçok evin kapısına kilit vurulmuş.

Kasabada yaşayan nüfusun % 70’i yaşlı, yani 60 yaşın üzerindeki emekli ve yaşlı insanlar. % 30’luk kısmı ise kamu kurumunda çalışan ve ailelerini kapsıyor.

İddia ediyorum ki 30 yıl sonra Ç.Sarayların nüfusu bine düşecek ve birçok evin kapısına kilit vurulacak.

Şuanda Ispartanın en büyük ikinci kasabası olan Ç.Sarayların geleceği bu kadar karamsarsa, diğer kasabaları ve köyleri hayal bile edemiyorum.

 Eskiden şehirde emekli olanlar ata topraklarına geri döner, atasından kalan toprakları ekip, diker ve ömrünün son yıllarını köyünde geçirirdi. Şimdi emekli bile köye dönmek yerine şehirde kalmayı, çocuklarının ve torunlarının yanında ömrünü tamamlama yoluna gidiyor.

Yine yazımın başında ifade ettiğim gibi, 2014 yılında kapanacak belediyelerin köyden kente göçü hızlandıracağını ve nüfusun düşeceğini ifade etmiştim.

30 belde belediyesinin kapanması demek, bu belediyelerde çalışan 300-400 personelin ilçe ve şehire kayacağı anlamını taşır. Belediyelerin sağladığı sirkilasyonda kapanması ile birlikte yerini sessizliğe, umutsuzluğa ve karamsarlığa itecektir.

her geçen gün köyde yaşamanın şartları ağırlaştıkca şehre göç dahada artacak ve öyle bir zaman gelecek ki, tarım ülkesi Türkiyede tarımla ve ziraatla uğraşanların sayısı azalacak, üretim düşecek ve nüfus dağılımındaki dengeler bozulacak.

benim acizane tavsiyem, ‘şehirde ne varsa köydede o olacak’ sloganı ile yola çıkan siyasetçilerin bunu en kısa zamanda gerçekleştirerek ilçe, kasaba ve köylere sanayi, tarım, turizm, eğitim ve sağlık yatırımlarında çok iyi teşfik uygulamaları, köyde yaşamanın avantajlarını şehire göre dahada iyileştirmeleri ve köyde yaşamayı teşfik etmeleri gerekiyor, aksi halde 30 yıl sonra Çarıksaraylarda mumla adam arasak bulamayacağız.

Saygılarımla....

Hakan YAMAN
_________________________________________________________
YORUMLAR.
mehmet ertürk { 20 Aralık 2013, 17:30 }
hakan kardeşim sen biraz sosyoloji ile ilgili bilgi edinsen iyi olur. ülkelerin kalkınmışlık düzeyi şehirleşme ile ölçülüyor, sana şöyle bir örnek vereyim ingiltere, almanya, fransa, ABD gibi ülkelerdeki şehirleşme oranına bir bak. birde afrika ülkelerine bak. tarımdaki sanayileşme ve teknolojik gelişmeler zaten köy nüfusunu otomatik düşürür. yazı yazmadan önce biraz araştırma yapsanda insanları öyle bilgilendirsen diyorum.
 
Hüseyin Başyiğit { 20 Aralık 2013, 21:50 }
Çok yerinde bir tespit.Çok doğru söylüyor.

  Yorum Yaz Bu habere Yorum Yaz

Çarıksaraylar Kasabası
Çarıksaraylar daki gözünüz kulağınız İnternet açılış sayfanız