Son dakika haberi bulunmamaktad?r.   İletişim    Pınarbaşı    Şehitlerimiz    Tarihi    Telefon Rehberi  
Anasayfa | Resimler | Videolar | Haber Arsivi Pinarbasi Belediye Okulumuz

Çarıksaraylar-Akşehir yolu tarihi

Çarıksaraylar-Akşehir yolu tarihi

Kategori  Kategori : Köşe Yazıları ( Okur Köşesi )
Yorumlar  Yorum Saysı : 2
Okunma  Okunma Sayısı : 1016
Tarih  Eklenme Tarihi : 22 Temmuz 2013, 00:52

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çarıksaraylar ; Akşehir yolunun trafiğe açılmasına çok sevindim. Bu yolun açılma hikayesini zannederim genç nesil bilmez. Onun için yol çalışması hakkında açıklama yapmak istiyorum.
 
Yıl 1972 Profesör Nihat Erim başbakan , köyişleri bakanı hemşehrimiz(Ispartalı) Profesör Necmi Sönmez . Necmi Sönmez ile ilişkilerimiz çok iyi. Kendisini tebrike gittiğimde Çimendere yolundan bahsettim. Ekonomik bakımdan Şakirkaraağaç ile Akşehir arasında önemli bir bağlantı olduğunu , mevcut yolla(Bağarası-Örkenez) üzerinden Şakirkaraağaç Akşehir arasının 55 km olduğunu, Çimendere yolu açıldığında yolun 20 km kısalacağını detaylı bir şekilde anlattım ilgilileri çağırarak bunu harita üzerinde daha detaylı bir şekilde anlatabileceğimi söyledim.
 
Bakan ilgilileri çağırdı onlara gerekli açıklamaları yaparak onların olumlu görüşlerini aldık. Bakan programlı çalıştıklarını, bu yolun programda olmadığını açılmasının zor olduğunu söyledi. Kendilerine programa alınmasının güç olacağını benim de bildiğimi ancak memlekete hizmet için bunun bir fırsat olduğunu Isparta il müdürlüğüne verecekleri bir emir ile çalışma başlatılırsa arkasının geleceği hususunda kendilerini ikna ettim.
 
Bunun üzerine bakan Isparta il müdürlüğünü telefonla arayarak çalışmalara hemen başlanması için emir verdi. İlk çalışmalar böyle başladı , o yıl yolun büyük bir kısmı(Büyük kayalığa kadar olan kısmı) tamamlandı. Ancak sonra ki yıllarda çalışmalar durdu. Özcan Turhan belediye başkanı seçilince kendisinden bu işi takip etmesini Isparta ve Konya valileri ile görüşerek yolun tamamlanması için çalışmasını rica ettim.
 
Bu hususta ki çalışmalarından dolayı Özcan Turhan'ı tebrik ederim.
 
 Yolun açılması ve tamamlanması hususunda emeği geçenlere teşekkür eder vefat etmiş olan köyişleri bakanı hemşehrimiz Profesör Necmi Sönmez'e de rahmet dilerim.
 
Profesör Dr. Halil İbrahim Aksöz

  Yorum Yaz Bu habere Yorum Yaz

Çarıksaraylar Kasabası
Çarıksaraylar daki gözünüz kulağınız İnternet açılış sayfanız