Son dakika haberi bulunmamaktad?r.   İletişim    Pınarbaşı    Şehitlerimiz    Tarihi    Telefon Rehberi  
Anasayfa | Resimler | Videolar | Haber Arsivi Pinarbasi Belediye Okulumuz

Yağmur dualarımız devam ediyor

Yağmur dualarımız devam ediyor

Kategori  Kategori : Köşe Yazıları ( Okur Köşesi )
Yorumlar  Yorum Saysı : 0
Okunma  Okunma Sayısı : 936
Tarih  Eklenme Tarihi : 13 May?s 2013, 01:09

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yağmur Duası

(İstiska)
 
Dinimizde Yağmur Duası vardır ve Sünnettir Peygamber efendimiz ve Eshab-ı kiram ve İslam âlimleri de yağmur duası yaptılar Yağmur Duasının dinimizdeki anlamı (İstiska) dır istiska ise Yüce Yaradandan birşey istemek için yerleşim yeri dışına yani sahraya çıkma anlamına gelir Yağmur duasında, ara vermeden 3 gün çıkmak, eski yamalı elbise giymek, duaya giderken sadaka vermek, 3 gün oruç tutmak, çok tevbe-istiğfar etmek, kul haklarını ödemek gerekir. Açlar doyurulur fakirlere yardım edilir .Eller en yükseğe kaldırılır ters çevrilmez, elbiseyi tersine çevirerek giymek vs. yoktur.
 
Eski yağmur dualarımız:
 
Tüm kasaba halkı toparlanır, kasaba çocukları öne sürülür yaya olarak topluca pınarbaşına gidilir Toplu şekilde pınarbaşının genel temizliği yapılır , Çayırlıkta topluca namaz kılınır, dua edilir kazanlarda pişen pilavlarla topluca Pilav hoşaf yenir.  Arabada çamur teknede hamur ver Allahım Yağmur diye ençok bağıran çocuk ödüllendirilir.
 
Şimdiki Yağmur Dualarımız:
... Mahallesinin çok bilmiş kodoman akil adamı ortaya bir laf atar haydin Yağmur duası yapalım eee yapmak gerekir hemen yağmur duasının zorunlu memuru muhtar mahallesindeki evlerin kapılarına dayanır
--Yağmur duası yapacağız para verin çabuk 50 liradanda aşağı olmasın haa
Evlerden zorunlu olarak para+bulgur şeker vs. malzemelerde toparlanır toparlanan para ile gidilir bir dana alınır  belirlenen gün mahallenin ortasında kesilerek mahalleliye bir davet verilir Mahallenin en zengin ve kodomanları otururlar baş köşeye alın size yağmur duası..  bu böyle devam eder
bu arada... Mahallesinin çok bilmiş kodoman akil adamıda boş durmaz  vay efendim .......... mahallesi yağmur duası yapmış haydin bizde kendi mahallemizde yapalım bu böyle devam ederek 5 mahallede aynısını yapar.
 
1.İstiskaya uymuyoruz toplu yapmıyoruz
2.Yerleşim yeri dışında yapmıyoruz
3. istiskanın hiçbir kuralına uymuyoruz
4.Yağmur yağmazsa 3 gün üstüste çıkmıyoruz
5.Öncelikle fakirler gözetilmiyor
 
Doğruya en yakın yağmur duası Tüm mahallelerimizin katılımıyla Pınarbaşında yapılır aksi halde Yağmur duası yerine mahallelerimiz kendilerine ziyafet çekmekten ileri gidemez.
 
Dün suvar bugün Çukur mahalle yağmur duası yaptı ikisindede yağmur yağdı demekki etkili oldu?
Yağmur duası yapmayan Cumhuriyet mahallesi neden ikisindende fazla yağış aldıBig smile
Günümüzde hava raporları 15 günlük olarak tahmin edilmektedir Çarıksarayların 10-16 mayıs tarihleri arasında yağmur alacağı 15 gün önceden belliydi ve hava çarıksaraylarda önümüzdeki cumaya kadar yağışlı cumartesi gün ise güneşli hava geri geliyor Smile Yağmur duası yapacak mahallelerimiz cumaya kadar Yağmur duası yaparlar ise bak bizde yağmur yağdırdık diyebilme şansları var.
Birşeyler yapmaya çalışıyorsak ya tam yapalım yada yapmayalım.
Burada bizi rahatsız eden nedir? elbetteki hiçbirşeyden rahatsız değiliz bir duanın yapılması hiç yapılmamasından daha iyidir ancak birlik beraberlik içinde nizamıyla yapsak daha iyi değilmi?
 
Suvar Yağmur Duası
 
 
 
Çukur Mahalle Yağmur Duası
 
 

  Yorum Yaz Bu habere Yorum Yaz

Çarıksaraylar Kasabası
Çarıksaraylar daki gözünüz kulağınız İnternet açılış sayfanız